KULTURA / Knihy

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
17.7.2017

I o prázdninách je v muzeu hezky, Letní čítárna 18. – 21. července

ÚSTÍ NAD LABEM

Většina z nás o letních prázdninách utíká z města k vodě, do přírody. Vyhledává stinná zákoutí, odpočinek. Třeba posezení ve stínu lípy, s něčím k pití a ke čtení. Přesně to nabízí o prázdninách ústecké muzeum.

Podvečerní program Letní čítárny zahájí v úterý 18. července v 17 hodin sourozenecké duo Markéta(zpěv) a Janek Chladovi(kytara,zpěv), hrající akustické covery různých žánrů a interpretů, ale i vlastní tvorbu. Pocházejí z Ústí nad Labem, kde oba prošli pestrým hudebním vývojem. Mimo jiné za sebou májí úspěšný projekt No Discipline. Kromě mnoha hudebních aktivit Markéta dokončuje poslední rok na UJEP a Janek Chlad učí na Základní umělecké škole E. Randové v Ústí nad Labem a Základní škole v Trmicích na elektrickou kytaru. V současné době, oba startují studium na pražské konzervatoři.

Středeční i odpoledne 19. července bude věnováno čtení pro děti. Martina Pospíšilová z oddělení muzejní pedagogiky ústeckého muzea bude od 16.00 hodin číst pohádky o kohoutkovi a slepičce. Již tradičně na čtení navazují výtvarné aktivity vedené muzejními pedagogy.

Od 17 hodin uvede Mgr. Frederik Velinský – Fred ( redaktor Českého rozhlasu Sever, publicista, organizátor Café Nobel) trampský velkofilm o arcibiskupovi Konrádovi z Vechty. Scénář k filmu napsal slavný trampský písničkář Kapitán Kid (Jaroslav Velinský), natáčel ho Harry Mitrovský s dalšími trampy někdy v šedesátých letech minulého století na Helfenburku u Úštěka.“ Film samotný se ztratil. I když mezi trampy běží pověsti, že ho někdo na severu má a že se tam občas promítá. Ale každý to slyšel jen od kamaráda, který to má od jiného kamaráda.“ Film se nedochoval, ale shodou náhod se do ústeckého muzea dostaly vystříhané nepovedené záběry. Ty budou moci diváci zhlédnout a s doprovodným slovem Freda Velinského.

Z Litoměřic třetí branou proti proudu Labe až na Říp se vydáme v 17.00 hodin ve čtvrtek 20. července s PhDr. Oldřichem Doskočilem, historikem a dlouholetým kronikářem Litoměřic.  Představí publikaci věnovanou městu Litoměřice a jeho okolí.  Je to již čtvrtý svazek volné vlastivědné řady, v níž spolu s fotografem Pavlem Rývou mapuje zajímavá místa, osobnosti a události Litoměřicka. Publikaci bude možné na akci zakoupit.

pátek 21. července přednese Mgr. Václav Houfek přednášku o Antonu Güntherovi. Anton Günther byl krušnohorský pěvec z Božiho Daru, vyučený litograf, který  se na kytaru naučil hrát sám. Po vyučení pracoval v Praze, kde se mu stýskalo po domově a složil první píseň v rodném nářečí, která se jmenovala „Drhamisdrham" (Doma je doma). Písnička se velice líbila, a protože ji musel pro své přátele neustále opisovat, napadlo ho píseň s notami, textem a malým obrázkem vyrýt a vytisknout. Vznikla první písňová pohlednice a písně pak byly roznášeny poštou po celém světě.

Kromě zhruba 140 písní zahrnuje životní dílo A. Günthera také povídky a básně.

Písně byly vydávány i ve svazcích pro zpěv s doprovodem klavíru, kytary, citery a akordeonu a v úpravách pro sbor a orchestr. Vydávání gramofonových desek, oblíbených písňových pohlednic a rozhlasové vysílání přispělo k tomu, že jeho písně v krušnohorském nářečí našly pevné místo v krušnohorské lidové kultuře. Nahrávky a notové záznamy písní vycházejí dodnes.

Na závěr přednášky zahraje retro-punkové hudební uskupení Anton G reflektující zaniklou slávu Sudet a sudetských obcí, sestavené pro připomenutí písničkáře Krušných hor. Kapela se snaží předat odkaz Krušnohorského básníka Antona Günthera i současné generaci.

Složení: Fred – bicí, Martíček – basa, Filip – kytara, Píra – zpěv, Pekky – otec i zpěv, řechtačky, valcha a vozembouch

Píseň Dreckschänke (Ušmudlaná hospoda) zazněla v roce 1935 na oslavě  stoleté existence hospody v Potůčkách v Krušných horách, které se zúčastnil i Anton Günther. Krušnohorský básník a zpěvák přispěl se svou písní  k tomu, že popularita hospody rychle rostla.

Píseň Feireobnd (Teť už si odpočiň) zazněla na pohřbu A. Günthera v roce 1937.

Autor / zdroj: Mgr. Václav Houfek

Doporučujeme

Ján Novák RENO H&N, stavební a malířská firma

Malířské natěračské a lakýrnické práce * Oprava světlíků a střech - rekonstrukce * Stavební, zednické a bourací práce * Zateplení objektů, hala a RD * Výškové práce - spáry, nátěry * www.renohn.cz

MUDr. Karel Urban – Studio ZDRAVÍ v Ústí nad Labem

Studio ZDRAVÍ má dlouhodobě velmi dobré výsledky v těchto dvou oblastech:
Hubnutí pod kontrolou - trvalá a komfortní redukce váhy
Řešení závislosti na tabáku - s využitím nejmodernějších postupů
Tel.: 775 346 712, e-mail: szul@seznam.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

I o prázdninách je v muzeu hezky, Letní čítárna 18. – 21. července

Většina z nás o letních prázdninách utíká z města k vodě, do přírody. Vyhledává stinná zákoutí, odpočinek. Třeba posezení ve stínu lípy, s něčím k pit

Post

Samice supa himálajského se stará o cizí mládě

Supy himálajské chová Zoo Ústí nad Labem od roku 2003, přičemž první pokus o hnízdění proběhl v roce 2007. Samice pak snášela vejce pravidelně každý r

Post

RunTour v Ústí ovládli Saji Abdelkabír a Tereza Čapková

Maročan Saji Abdelkabír žijící dlouhodobě v České republice obhájil vítězství z loňské RunTour v Ústí nad Labem a zatím na severu Čech nenašel přemoži

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz www.beautyexpo.cz www.renohn.cz www.szul.cz garaze.fabrego.cz