CESTOVÁNÍ / Zoologické zahrady

Popis: Nosál bělohubý.
Nosál bělohubý.
16.7.2018

Ústecká zoo se jako jediná v Česku dočkala mláďat nosálů bělohubých

ÚSTÍ NAD LABEM

Zoo Ústí nad Labem začala v roce 2016 chovat nosály bělohubé, kteří se (na rozdíl od svých příbuzných, nosálů červených) v evropských zoologických zahradách často nevyskytují.

„Podle databáze ZIMS chová v Evropě v současné době tento druh 20 institucí v počtu 46 jedinců, přičemž poměr pohlaví je 21 samců ku 18 samicím, zbytek tvoří mláďata narozená v pouhých dvou zoologických zahradách. Je pro nás velkou radostí, že jednou z nich je právě naše zoo, druhou je německá Zoo Magdeburg, odkud pochází i naše samice Rosalina. Ta se narodila v květnu roku 2016 a k nám přišla ve stáří půl roku. Samec José ji předešel o devět měsíců, pochází z Jardin Zoologico de la Habana na Kubě, kde se v roce 2012 narodil. Odtud putoval do německé Zoo Halle (rok 2014) a následně k nám na sever Čech (únor 2016),“ popisuje počátky chovu v ústecké zoo tisková mluvčí Věra Vrabcová.

„Vzhledem k rozdílnému stáří a velikosti byla obě zvířata od sebe nejprve oddělena ve dvou expozicích v pavilonu zvaném zimoviště, kam návštěvníci nemají přístup. Když samička dospěla, umožnili jsme jim nejprve jen vizuální a čichový kontakt, a když nebyla pozorována žádná agresivita, mohli být společně,“ vysvětluje vedoucí zoologického útvaru Lukáš Štěrba.

„První páření proběhlo ještě v zimovišti, ale to úspěšné se podařilo až v pavilonu exotária, kam byli oba nosáli přesunuti na začátku prosince 2017, aby je mohli pozorovat i návštěvníci,“ dodává Lukáš Štěrba.

„Vzhledem k tomu, že jsme pozorovali nejen říji, ale i páření, jsme přesně věděli, kdy by samice mohla porodit. Zhruba 2-3 týdny před termínem byl samec pro jistotu oddělen a samici jsme nabídli velké množství hnízdního materiálu (větve, sláma…) i možností bezpečného zázemí jako je stromová dutina, proutěný košík nebo dřevěné boudy,“ popisuje chovatelka Zdena Nyáriová.

„K porodu došlo v pondělí 4. června na zemi v hnízdě ve slámě, kde jsme zahlédli dvě mláďata. Přesto, že jsme pavilon ihned uzavřeli, je samice obě přestěhovala do jedné z dřevěných budek umístěných ve výšce u stropu. Nechávali jsme ji v klidu, občas jsme zaslechli nějaké zvuky, ale až tento týden jsme pozorovali dvě vykukující hlavičky. Pravděpodobně slézali všichni na zem vždy večer, ale nyní je již mohou pozorovat návštěvníci i během dne. Samice je hodně ostražitá a hlídá si je, ani ne tak před návštěvníky, ale před námi,“ usmívá se chovatelka.

Mláďata nosálů patří mezi nejroztomilejší mláďata, vzhledem k denní aktivitě tohoto druhu si jistě návštěvníci vychutnají jejich dovádění a hry. Se vztyčeným ocáskem pobíhají buď po zemi a protáhlým čenichem hledají potravu, nebo šplhají obratně ve větvích stromů. V přírodě obývají zejména Střední Ameriku, ale i severozápad Jižní Ameriky a jih USA a Mexiko. Populace má klesající tendenci, což je zapříčiněno lovem a ztrátou přirozeného prostředí. V České republice je ještě chová Zoo Jihlava (jednoho samce a jednu samici) a Zoo Praha (jednoho samce a dvě samice), mláďat se zatím dočkala jen ústecká zoo.

Autor / zdroj: Věra Vrabcová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Znojmo doma rozstřílelo Ústí

Znojmo ve druhé půli devět minut před koncem odskočilo soupeři na rozdíl tří branek a výhru si už vzít nenechalo. Hosté sice byli aktivní, snažili se

Post

RunCzech si připsal další půlmaraton pod magickou hranici jedné hodiny

Ústí nad Labem, město, kde každým rokem zanechává větší a větší stopu špičkový běžecký závod organizovaný pod hlavičkou RunCzech, nezklamalo ani letos

Post

Unikátní výstava přibližuje vznik a vývoj Československa

Unikátní putovní výstavu nazvanou Republika československá 1918–1939 připravil Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR a Středisko společných činnost

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA